Zobacz również

Atopowe zapalenie skóry a higiena

Atopowe zapalenie skóry a higiena

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i uciążliwa choroba skóry, która może wymagać szczególnej uwagi w zakresie pielęgnacji i higieny. Osoby cierpiące na AZS mają skórę nadmiernie suchą, skłonną do swędzenia, zaczerwienienia i podrażnień. Dlatego właściwa higiena jest kluczowym elementem zarządzania tą chorobą, ale ważne jest, aby podejść do niej w sposób delikatny i odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb skóry.

Delikatność jest kluczem

Przede wszystkim, pamiętajmy, że skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dlatego też, wybierając produkty do mycia ciała, warto zwrócić uwagę na ich skład oraz formułę. Unikajmy agresywnych substancji chemicznych, silnych detergentów i mydeł o intensywnych zapachach. Często takie produkty mogą zaostrzać objawy AZS, powodując dodatkowe swędzenie i suchość skóry. Warto postawić na produkty o delikatnej formule, które są hipoalergiczne i przeznaczone specjalnie dla skóry wrażliwej. Myjące żele czy płyny powinny zawierać składniki nawilżające i łagodzące, takie jak aloes, pantenol czy alantoina. Takie substancje pomogą nie tylko oczyścić skórę, ale także zachować jej naturalny poziom nawilżenia i redukować podrażnienia.

Lekkie kąpiele

Często pojawiającym się dylematem jest częstotliwość kąpieli. Choć zdawać by się mogło, że kąpiel może wysuszać skórę, to w przypadku AZS odpowiednie nawilżanie może pomóc. Kąpiel w letniej wodzie trwająca nie dłużej niż 10-15 minut raz dziennie może pomóc w usunięciu zanieczyszczeń, a następnie można delikatnie osuszyć skórę poprzez przykładanie ręcznika do ciała, nie tarcząc go. Po kąpieli warto od razu nałożyć na wilgotną skórę emolienty, czyli specjalne preparaty nawilżające, aby zabezpieczyć skórę przed utratą wilgoci.

Ciepła woda, a nie gorąca

Gorąca kąpiel może brzmieć kusząco, ale dla skóry atopowej to sygnał do zaostrzenia objawów. Woda o wysokiej temperaturze może prowadzić do nadmiernego odparowywania wilgoci z naskórka, co w efekcie skutkuje wysuszeniem i podrażnieniem skóry. Dlatego podczas mycia ciała, warto wybierać ciepłą wodę, która nie zaburza naturalnej bariery ochronnej skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej opiera się na dwóch kluczowych zasadach: delikatności i umiarkowaniu. Wybór łagodnych produktów do mycia oraz unikanie gorącej wody podczas kąpieli to pierwsze kroki w pielęgnacji. Nawilżanie jest równie istotne, przy czym warto postawić na produkty bogate w składniki nawilżające. To właśnie te proste, codzienne nawyki mogą przynieść ulgę i poprawić kondycję skóry atopowej.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o klinikach (0)

Zobacz również

Kurze łapki to zmarszczki pojawiające się wokó...
Czym są kępki żółte? To nic innego jak grudko...
Zastanawiasz się nad zorganizowaniem konferencji ...
Każdego dnia z ogromną troską damy o skórę tw...
W dzisiejszych czasach, kiedy higiena jamy ustnej ...
Osocze bogatopłytkowe jest bardzo wartościowym i...