Problem nietrzymania moczu może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby. Zazwyczaj częściej przypadłość ta dotyka kobiety niż mężczyzn. Najczęściej dochodzi do tej sytuacji po ciąży i po okresie menopauzy. Jest to uciążliwy problem nie tylko ze względów higienicznych. Powoduje również duży dyskomfort psychiczny. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają poradzić sobie z nietrzymaniem moczu.
Skąd bierze się nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu to sytuacja spowodowana najczęściej dysfunkcją mięśni pęcherza moczowego, czego objawem jest właśnie niekontrolowane oddawanie moczu. Rzadziej dochodzi do tej sytuacji z powodu przepełnienia. Wtedy pęcherz wykazuje słabą kurczliwość i mięśnie nie są w stanie zapewnić odpowiedniego ciśnienia.
Często nietrzymanie moczu dotyka kobiety po porodzie, w momencie gdy mięśnie dna macicy ulegają rozluźnieniu. Najczęściej występuje u kobiet, które mają za sobą kilka ciąż bądź urodziły dziecko o wadze powyżej 4 kg. Problem może być spowodowany także przez choroby, na przykład zapalenie pęcherza moczowego, kamienie nerkowe lub cukrzycę. W wieku średnim nietrzymanie moczu jest naturalną konsekwencją wygasania czynności hormonalnej jajników.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Skuteczne leczenie nietrzymania moczu nie jest możliwe bez pomocy lekarza. Objawy powinny być skonsultowane przede wszystkim z urologiem lub ginekologiem.
Specjalista przeprowadzi wywiad i wykona badania, które pomogą określić przyczynę nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach jako metodę leczenia nietrzymania moczu, stosuje się techniki behawioralne i ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni pęcherza moczowego. Niekiedy lekarz może zalecić również terapię farmakologiczną. Coraz większą popularnością cieszą się również zabiegi ginekologii estetycznej.
Jednym z nich jest leczenie nietrzymania moczu osoczem bogatopłytkowym. To metoda polegająca na iniekcji osocza pozyskanego z krwi pacjenta do struktur układu moczowo-płciowego. Zabieg ten wzmacnia mięśnie i powoduje, że krępującą dolegliwość ustępuje. Rezultat utrzymuje się przez około rok, po serii zabiegów. Zwykle po roku należy udać się do ginekologa ponownie.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie klinik