Zobacz również

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) to związek chemiczny z grupy polisacharydów. Występuje w organizmie człowieka naturalnie i znajduje się w każdym fragmencie ciała. Największym jego skupiskiem jest jednak skóra ponieważ zawiera ona ponad połowę całej zawartości. Kwas hialuronowy znalazł szerokie zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Wykorzystuje się go głównie w terapiach przeciwstarzeniowych, jednak świetnie sprawdza się również w korekcie poszczególnych partii ciała - głównie ust, nosa i policzków. Dużą zaletą tej substancji jest jej biozgodność. Ponieważ kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem organizmu, istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia alergii lub odrzucenia.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się kwas hialuronowy?

 

Najczęstszymi wskazaniami są:

  • wygładzanie zmarszczek i wypełnianie bruzd,
  • modelowanie ust
  • modelowanie nosa
  • modelowanie policzków
  • rewitalizacja skóry
  • przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia

 

To jednak nie wszystkie wskazania, w których można stosować kwas hialuronowy. Substancję podaje się również w zabiegach ginekologii estetycznej, takich jak

  • modelowanie warg sromowych,
  • rewitalizacja pochwy,
  • powiększanie punktu G.
  • W Klinice nad bezpieczeństwem pacjentów czuwa lekarz medycyny estetycznej, a stosowane w zabiegach preparaty posiadają wysoki profil bezpieczeństwa potwierdzony odpowiednimi certyfikatami.

 


Kto może wykonać zabieg kwasem hialuronowym?

 

Prawidłowe wykonanie zabiegu zawsze musi być poprzedzone oceną stanu zdrowia pacjenta. Wymagana jest konsultacja lekarska, która pozwoli ocenić, czy pacjent nie posiada przeciwwskazań do jego wykonywania. Sam zabieg również musi zostać wykonany przez wykwalifikowanego lekarza, ponieważ wymaga dużej precyzji i znajomości poszczególnych obszarów twarzy. Korzystanie z usług osób nieposiadających odpowiedniego doświadczenia lub uprawnień, może spowodować groźne powikłania. Lekarz jest również w stanie zareagować odpowiednio na wypadek wystąpienia skutków ubocznych. Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego specjalisty, ale także gabinetu, który jest właściwie przystosowany do wykonywania zabiegów.

 
Zastosowanie
Usieciowany kwas hialuronowy wykorzystuje się często w zabiegach wygładzających zmarszczki. Dużą popularnością cieszy się również zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym, z pomocą którego można uwydatnić wargi lub poprawić ich asymetrię. Kwasem hialuronowym można również poprawić kształt nosa. Substancja ta znalazła również zastosowanie w ginekologii estetycznej.
 
Niestety kwas hialuronowy usieciowany nie jest w stanie w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy nawilżenia skóry - w tym przypadku znacznie lepiej sprawdza się kwas hialuronowy nieusieciowany.
 
Trwałość
Czas pozostania w skórze zależy od miejsca jego podania, ilości, a także indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Trwałość szacuje się na 6-12 miesięcy. Czas ten może jednak ulec skróceniu, jeżeli skóra będzie narażona nadmiernie na ekspozycję na słońcu bądź dym tytoniowy. usieciowany nie jest w stanie w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy nawilżenia skóry - w tym przypadku znacznie lepiej sprawdza się kwas hialuronowy nieusieciowany.

 

Kwas hialuronowy usieciowany

 
W medycynie estetycznej można napotkać na dwie formy kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Każda z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i zastosowaniem. Usieciowanie kwasu polega na poddaniu go modyfikacji chemicznej, dzięki której jest mniej podatny na hialuronidazę, czyli enzym, powodujący jego rozkładanie. Usieciowanie pozwala więc pozostać substancji przez dłuższy czas w miejscu iniekcji, dzięki czemu dobrze sprawdza się w roli wypełniacza.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o klinikach (0)

Flebologia estetyczna to dość nowa dziedzina med...
Czym są kępki żółte? To nic innego jak grudko...
Wśród jednych z najskuteczniejszych metod na wyp...
Trądzik to wbrew pozorom problem nie tylko nastol...
Nadpotliwość czoła jest określana jako hyperhy...
Żylaki kończyn dolnych są jednym z objawów cho...