Zobacz również

Czym są kępki żółte i jak się ich pozbyć?

Czym są kępki żółte i jak się ich pozbyć?

Czym są kępki żółte? To nic innego jak grudkowe zmiany skórne, które są spowodowane nagromadzeniem nadmiernej ilości tłuszczu lub cholesterolu w kolorze żółtym, lub brązowym. Potocznie kępki żółte są nazywane żółtakami, które najczęściej pojawiają się w wewnętrznej okolicy kącika oka (w okolicy powieki górnej). Kępki żółte w głównej mierze występują u kobiet, chociaż pojawiają się także u mężczyzn — najczęściej można je zauważyć w wieku ok. 40 lub 50 lat. Przyczyn powstawania kępek żółtych jest wiele — często towarzyszą między innymi zaburzeniom metabolicznym i odkładaniem się złego cholesterolu w skórze. Zdarza się, że kępki żółte towarzyszą takim chorobom jak schorzenia wątroby, cukrzyca, choroby nerek czy miażdżyca. Kępki żółte są zmianami łagodnymi, które są przede wszystkim problemem natury estetycznej, jednakże ich obecność nie przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu powiek.

Jak pozbyć się kępek żółtych?
Najczęściej kępki żółte z powiek są usuwane chirurgicznie lub za pomocą lasera eCO2. W przypadku kiedy kępki są niewielkie i występują liniowo, przede wszystkim na powiekach górnych najczęściej wybierane jest wycięcie chirurgiczne, ponieważ blizny uda się ukryć w fałdach skórnych powiek. W przypadku, kiedy kępki żółte występują na powiekach dolnych, chirurgia plastyczna Warszawa jest nieco rzadziej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ ryzyko powstania blizn jest większe. Wtedy na pomoc przychodzi zabieg laserem eCO2, którego głównymi zaletami jest brak krwawienia, krótki czas trwania zabiegu oraz brak potrzeb zakładania szwów. Po usunięciu kępki żółte zazwyczaj są poddawane badaniu histopatologicznemu.

Jak przygotować się do operacji?
Przed operacją kępek żółtych konieczne jest wykonaniem podstawowych badań z krwi, a także odstawienie lub zamienienie leków mogących upośledzać krzepnięcie krwi, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne czy inne leki przeciwpłytkowe lub przeciwkrzepliwe. U osób z nadciśnieniem konieczne jest unormowanie wartości ciśnienia. Należy pamiętać, że zabieg plastyki powiek nie może być wykonywany w przypadku ani infekcji bakteryjnej, ani infekcji wirusowej.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o klinikach (0)

Zobacz również

Oceń klinikę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (39 opinii)

„Doliną łez” często określa się defekt, k...
Jesz zdrowo, utrzymujesz szczupłą sylwetkę, ćw...
Chcesz raz na zawsze wydepilować swoje ciało? Pr...
Wraz z wiekiem na naszej twarzy pogłębiają się...
Gabinet medycyny estetycznej, w którym podd...
Idealny uśmiech to wizytówka naszej pewności si...