Zobacz również

Jak wyglądają żylaki kończyn dolnych?

Jak wyglądają żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych są jednym z objawów choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna, która jest uznawana za jedną z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Żylaki objawiają się przede wszystkim wypukłościami, przebarwieniami oraz zgrubieniami żył, które są widoczne przez skórę i wystają ponad jej powłokę. Żylaki kończyn dolnych najczęściej powstają na skutek wzrostu ciśnienia w świetle żył, jak również na skutek tzw. refluksu żylnego, który doprowadza do niedrożności naczyń żylnych. Bagatelizowanie żylaków kończyn dolnych może doprowadzić do powstania owrzodzenia żylnego i innych poważnych schorzeń. Jakie są przyczyny występowania żylaków kończyn dolnych i jak je leczyć?

 

Jakie są czynniki ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych?

 • otyłość i złe nawyki żywieniowe,
 • gorące kąpiele i nadużywanie sauny,
 • siedzący lub stojący tryb życia,
 • brak aktywności ruchowej,
 • ciąża i poród,
 • kuracja hormonalna,
 • przebyta zakrzepica żylna czy zapalenie żył głębokich.

 

Jakie są najczęstsze objawy żylaków kończyn dolnych?

 • obrzęki kończyn dolnych, szczególnie w okolicy kostek,
 • uczucie ciężkości nóg,
 • drętwienie i mrowienie nóg,
 • bolesne skurcze łydek występujące szczególnie nocami,
 • występowanie pajączków, czyli tzw. teleangiektazji.

 

Jak wygląda diagnostyka żylaków kończyn dolnych?

Odpowiednia diagnoza żylaków kończyn dolnych jest kluczem do wprowadzenia skutecznego leczenia. Podczas wizyty u lekarza flebologa pacjent powinien zostać poddany badaniu USG żył Doppler, które pozwoli ocenić sytuację oraz sprawdzić, co jest przyczyną występowania żylaków. Badania USG żył są tzw. złotym standardem w diagnostyce żylaków kończyn dolnych.

Leczenie żylaków kończyn dolnych, jak wygląda?

Walka z żylakami może zostać podjęta aż na trzech segmentach — mowa tutaj o leczeniu zachowawczym, farmakologicznym oraz operacyjnym. Wybór odpowiedniej metody leczenia jest zależny wyłącznie od stopnia zaawansowania choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. W przypadku leczenia zachowawczego najczęściej stosowane są maści i kremy polecane przez lekarza, które zmniejszą uczucie ciężkości nóg oraz występujące obrzęki. Na tym etapie leczenia żylaków Warszawa zalecane jest również noszenie rajstop i pończoch uciskowych, które nie tylko obniżają ciśnienie krwi, ale również wspomagają działanie żył wspierając mikrokrążenie. W przypadku leczenia farmakologicznego najczęściej wybieraną terapią jest podawanie środków uszczelniających naczynia krwionośne, natomiast najpopularniejszym zabiegiem leczenia chirurgicznego jest małoinwazyjna skleroterapia, dzięki której niewydolne żyły obkurczają się na skutek podania środka chemicznego do światła naczynia.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o klinikach (1)
Katris
5/5
Jeśli chcemy się pozbyć żylaków, warto rozglądnąć się za dobrym specjalistą, które pomoże skutecznie zwalczyć ten problem.

Zobacz również

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Oceń klinikę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Jesz zdrowo, utrzymujesz szczupłą sylwetkę, ćw...
Epilacja laserowa w ostatnich latach zyskała na p...
Postępujący proces starzenia dotyczy każdego be...
Zastanawiasz się nad zorganizowaniem konferencji ...
Każdego dnia z ogromną troską damy o skórę tw...
Kurze łapki to zmarszczki pojawiające się wokó...