Zobacz również

Leczenie nadpotliwości czoła botoksem

Leczenie nadpotliwości czoła botoksem

Nadpotliwość czoła jest określana jako hyperhydroza miejscowa, jeśli ogranicza się tylko do tej okolicy. Jej zwalczanie wymaga zastosowania innych środków niż w przypadku nadpotliwości ogólnej. Obecnie coraz częściej słyszy się o wykorzystywaniu toksyny botulinowej, czyli botoksu w walce z nadmiernym poceniem się. W jaki sposób substancja, którą większość osób utożsamia z metodą na redukcję zmarszczek, może pomóc ograniczyć nadpotliwość czoła?

Czym jest botox?

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega zabieg, warto rozpocząć od wyjaśnienia czym jest botoks i jak działa. Botoks a właściwie toksyna botulinowa jest substancją naturalnie występującą w przyrodzie, produkowaną przez bakterie Clostridium botoulinum. Zaobserwowano ją na początku XIX wieku, gdy część osób zaczęła zapadać na botulizm - chorobę wywołaną spożyciem zepsutych kiełbas. Jakiś czas później, botoks zaczął być wykorzystywany w medycynie. Od kilkudziesięciu lat toksyna botulinowa, opracowywana w specjalistycznych laboratoriach, jest w dużych ale bezpiecznych dawkach stosowana w okulistyce np do leczenia zeza, w neurologii np do leczenia dolegliwości spastycznych. Od ok 20 lat jest wykorzystywana , w minimalnych dawkach, do osiągania efektów estetycznych. Najbardziej znanymi zabiegami z jej użyciem są te na redukcję zmarszczek. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie botoksu. Działanie botoksu powoduje relaksację mięśnia i zaprzestanie jego kurczenia się na ściśle określony czas od 3 do 4 m-cy. Mechanizm działania botoksu znalazł również zastosowanie w leczeniu bruksizmu, bólów migrenowych głowy. Botoks podaje się również osobom, które cierpią na nadpotliwość pach, dłoni, stóp oraz czoła czy skory owłosionej głowy.


Botox na nadpotliwość czoła
Leczenie nadpotliwości czoła botoksem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów znanych w medycynie, które charakteryzują się niską inwazyjnością.
Zabieg trwa krótko i już po kilku dniach daje pierwszy zauważalny efekt, który utrzymuje się przez wiele miesięcy. Można go wykonać przy dużym nasileniu aktywności gruczołów potowych w okolicy czoła.
Docierające do nich impulsy nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie potu, zostają po wstrzyknięciu botoksu przejściowo zablokowane. W wyniku tego, produkcja potu zostaje zatrzymana. Zabieg można z powodzeniem wykonać u większości osób cierpiących na nadpotliwość czoła, z wyjątkiem kobiet w ciąży i karmiących, a także osób, u których występują poważne schorzenia, np. nowotwory czy zaburzenia krzepliwości krwi. Należy pamiętać, że choroby skóry czy infekcje w miejscu zabiegu również mogą dyskwalifikować pacjenta.

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o klinikach (6)
Ala
5/5
Nie wiedziałam, że istnieje zabieg takiego typu.
Nina
5/5
Super artykuł.
Adrian
5/5
Nadpotliwość czoła bywa bardzo uciążliwa. Potwierdzam, że leczenie z wykorzystaniem botoksu przynosi szybkie i trwałe efekty. W końcu mogę zapomnieć o tym przykrym problemie.
~Zygmunt
5/5
Moim zdaniem najszybszy i najskuteczniejszy preparat aby nad potliwość czoła przestała nam dokuczać, sam jestem po takim zabiegu polecam.
~Piotr
5/5
Miałem taki problem, stosowałem wiele metod, aż zdecydowałem się na zabieg z wykorzystaniem botoxu. Zabieg szybki i skuteczny.
~Piotr
5/5
Bardzo ciekawy i interesujący artykuł.

Postępujący proces starzenia dotyczy każdego be...
Zima powoli dobiega końca, dlatego to ostatni dzw...
Pajączki to niewielkie zmiany naczyniowe, kt&oacu...
Osocze bogatopłytkowe jest bardzo wartościowym i...
Czasami to, co kryje się pod niewinnie brzmiącą...
Czym są kępki żółte? To nic innego jak grudko...