Zobacz również

Pajączki - dlaczego się pojawiają i jak je leczyć?

Pajączki - dlaczego się pojawiają i jak je leczyć?

Pajączki to niewielkie zmiany naczyniowe, które mogą mieć wyłącznie charakter zmian estetycznych lub być pierwszym objawem niewydolności żylnej. Pajączki najczęściej pojawiają się na skórze w obrębie kończyn dolnych, a także brzucha, piersi, pleców oraz twarzy. Nawiązując do terminologii medycznej, zmiany w postaci pajączków nazywane są venulektazjami oraz teleangiektazjami.

Pojawienie się pajączków na ciele alarmuje wiele osób do wizyty u lekarza flebologa w celu wykonania badania USG Doppler żył http://www.klinika-flebologii.warszawa.pl/diagnostyka.html?page=1, dzięki któremu będzie można zobaczyć, jaki jest stan żył - czy nie zalega w nich krew, co w późniejszym stanie może doprowadzić do powstania żylaków. Wraz z pajączkami najczęściej pojawiającymi się objawami jest ociężałość, ból oraz męczliwość nóg. Na zmiany w postaci pajączków szczególnie narażone są kobiety, ponieważ poszerzone naczynia pojawiają się na skutek podwyższonego ciśnienia żylnego z naczyń położonych głębiej do naczyń powierzchniowych, dlatego zmiany pajączkowe najczęściej są zauważalne w poszczególnych partiach nóg, np. łydkach czy udach. 

Pajączki http://www.klinika-flebologii.warszawa.pl/choroby/pajaczki.html są często efektem ubocznym zaburzeń hormonalnych czy stosowania antykoncepcji hormonalnej, podczas której przyśpieszone i zwiększone jest ich występowanie. Zwiększenie ilości pajączków można zauważyć również w okresie menopauzy, jak również w czasie ciąży. Pajączki mogą również pojawić się na skutek stylu życia - siedzącego lub stojącego, a także na skutek różnych typów zabiegów kosmetycznych, np. depilacji gorącym woskiem czy baniek chińskich. Pajączki można rozpoznać, dzięki przeprowadzeniu badania USG Doppler- można wtedy określić, czy pajączki są efektem niewydolności żylnej, czy charakteryzuje je jedynie aspekt estetyczny. Po przeprowadzeniu badania konieczne jest podjęcie dalszego działania - najczęściej wykonywany jest zabieg laseroterapii lub skleroterapii. Wymienione zabiegi przeznaczone są do likwidowania małych i średniej wielkości zmian naczyń krwionośnych - charakteryzują się one wysoką skutecznością oraz niewielką inwazyjnością. 

Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:
Opinie o klinikach (2)
Anka
5/5
W leczeniu pajączków pomógł mi flebolog.
Lidia
5/5
Dobry specjalista pomoże nam w leczeniu pajączków.

Zobacz również

Jesz zdrowo, utrzymujesz szczupłą sylwetkę, ćw...
Flebologia estetyczna to dość nowa dziedzina med...
Gabinet medycyny estetycznej, w którym podd...
Trądzik to wbrew pozorom problem nie tylko nastol...
Żylaki kończyn dolnych są jednym z objawów cho...
Jednym z nowoczesnych rozwiązań proponowanych pr...